Допомога на поховання
Правовою підставою є п. 4 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. 14 Закону України «Про поховання та похоронну справу» від 10 липня 2003 року № 1102-IV , та п.7 Постанови КМУ №829 від 22.05.2000 «Про грошове забезпечення військовослужбовців».
Розмір допомоги становить 5 прожиткових мінімумів на дату загибелі військовослужбовця на проведення похорону і спорудження пам’ятників. Станом на січень 2024 року розмір допомоги становить 14600 грн.
Додаткова допомога на поховання може надаватися за рішеннями органів місцевого самоврядування.
Безоплатно для виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов’язалася поховати померлого, здійснюється поховання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до ст. 14 Закону України «Про поховання та похоронну справу» та Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» від 28 жовтня 2004 року №1445.
Для отримання Рішення про визначення права на безоплатне поховання померлих (загиблих) учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни потрібно звернутися до органу ЦНАП та подати:
- заяву та документи:
- копію паспорта або ID-картки, з підтвердженням реєстрації місця проживання;
- копію ідентифікаційного номера;
- копію свідоцтва про смерть;
- копію посвідчення учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни;
- копію документа, підтверджуючого приналежність померлого до визначеної категорій осіб;
- договір-замовлення про організацію та проведення поховання, квитанції, чеки, накладні тощо, що підтверджують оплату Замовником вартості ритуальних послуг по похованню померлої особи;
- реквізити розрахункового рахунку Замовника, відкритого в установі банку.
- Перелік документів може відрізнятися в залежності від місця звернення особи.
Для безкоштовного поховання члени сім’ї загиблого в сільській місцевості звертаються до визначених місцевим органом виконавчої влади ритуальних служб або сільського (селищного) голови для укладання договору-замовлення та подають наступні документи:
- копія паспорту особи, яка звертається;
- копія свідоцтва про смерть УБД, особи з інвалідністю внаслідок війни;
- копія посвідчення померлого, що підтверджує відповідний статус (з пред’явленням оригіналу).
Для отримання допомоги на поховання необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України.
Допомога на поховання виплачується органами Пенсійного фонду шляхом зарахування на банківський рахунок особи, яка здійснювала поховання.
Перелік документів може відрізнятися в залежності від місця проживання особи, однак обов’язково включатиме в себе:
- паспорт та ідентифікаційний код;
- заяву про виплату допомоги на поховання (заповнюється під час прийому);
- свідоцтво про смерть;
- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть пенсіонера;
- реквізити свого банківського рахунку.
Розмір допомоги на поховання залежить від закону, відповідно до якого було призначено пенсію:
- якщо згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” – у розмірі тримісячної пенсії, але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, (крім осіб, поховання яких проведено за рахунок державного бюджету);
- якщо відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” або інших законів, розмір допомоги — дві пенсії, що отримував пенсіонер на момент смерті.
Увага! Допомога на поховання не виплачується, якщо поховання здійснено за рахунок держави.